Švejkové Hospody

hospody ktoré Švejk navštívil, mohol navštíviť alebo spomenul vo svojich príbehoch

U Kalicha

U Kalicha

Na Bojišti - Praha, Švejk sem chodil na pivo, tu bol zatknuty tajnym policajtom Bretscheiderom

Pekna hospoda, škoda len ze je orientovana na bohatych turistov. Tak že je draha a večšinou prázdna. Čapuje sa tam plzeňske pivo aj ked v knihe Švejk hovori ze sa tam čapuje veľkopopovické. Pivo čapuju do litrákov. Steny su pomaľované znamymi Švejkovými hláškami. Dajú sa tam kúpiť suveníry so Švejkom.

Na kuklíku

Na kuklíku

Petrské náměstí - Praha, Švejk sem prišiel s dvoma vojakmi co ho viedli pod bajonetmi k feldkurátovi Katzovi. Dievčata v hospode ho samozrejme spoznali. Asi tam bol stály hosť.

Škoda, že už táto hospoda neexistuje. Aspoň podľa filmu tam bolo veselo. Hrála tam harmonika a tancovalo sa tam. Chodili tam "pouliční holky a různa dobrá společnost". Podľa filmu sa pivo volalo Bahno, asi Pražské Bahno, ktoré teraz čapuju v Jedovke vo Vodičkovej ulici.

U Fleků

U Fleků

Křemencová - Praha, Švejk spomína jedného profesora ktorý dezertoval a tam ho chytili. Okrem toho býval blizko tejto krčmy v Opatovickej ulici a pred tým priamo v Křemencovej.

Dobrá hospoda s dobrým vlastným pivom. Len je dosť drahá a veľa turistov tam je. Ďalšia dobrá hospoda pokazená turizmom. Pivo tam nosia na táckach, z ktorých priamo dávaju na stôl. Nemusíte si ho objednávať dopredu. Druhý časník robí to isté z becherovkou. Jedlo som tam nechutnal. ale porcie vyzerali dobre.

U Špirků

U Špírků


Kožná - Praha, Švejk cestou vo vlaku do Budejovic s nadporučíkom Lukášom spomína študenta medika, ktorý hovoril že vypadávanie vlasov sposobuje duševné hnutie v šesťnedelí. Urazil tým plešatého generála čo sedel s nimi v kupe.

Velmi dobrá hospoda v centre mesta hneď pri Staromestskom námestí. Lahodné Krušovické pivo a dobre jedlo za celkom rozumne ceny. Kedysi sa tam dalo, aj napriek lokalite, výborne najesť do 100 korún. Teraz tu hospodu renovovali, je stýlovo zariadena, na stene je veľký hodinový stroj. Ceny sa malinko zdvihli ale stále su rozumné.

U Rozvařilů

Na pořičí - Praha, Švejk spomína jednoročáka Železného ktorý okolo Rozvařilov prechádzal.

Lacná samoobslužná jedáleň. Je stále na Pořičí ale už nie tam kde bola, ale oproti v OD Labuť, na piatom poschodí. Je ta vidiet snahu o moderny dizajn jedálne ale stale tam cítiť duch starých čias za dob socializmu. Sviečková mi chutila (aj keď mäso bolo tvrdšie) ale to bolo možno preto že som bol hladný a mal som na to chuť. Ináč, pre gurmánov to nie je.

Ako pozitívum je že tam majú čapovanu Kofolu.

Pivo tam maju Gambrinus a nealkoholické Radegast Birrel.

U Valšů

Betlémská 5 - Praha, Švejk, keď hral karty s učetním šikovatelem Vaňkem, spomína na to ako hrali u Valšů mariáš a ako tam istý pán Herold hral ten mariáš zle a že ho za to zmlatili a vyhodili von..

Hospoda sa teraz celý menom vola "Pražský most u Valšů". Varia tam aj vlastne pivo. Inač tam točia pivo z pivovaru Rohožec.

Jedová chýše

Jedová chýše

Apolinářska - Praha, síce sa táto hospoda nespomína v suvislosti zo Švejkom, ale nachádza sa blizko pri hospode u Kalicha. No a vzhľadom na to čím sa Švejk živil je dost možné že sa tam občas vyskytol.

Táto legendarna hospoda, kde sa schádzala pražská galérka (zlodeji, pasáci, ...), už neexistuje. Na jej mieste je postavený obytný dom. Ale ako útecha nám môže poslúžiť hospoda Jedová chýše na Vodičkovej. Nie je to síce originál ale čapujú tam pražské bahno, ako špecialitu tam ponúkajú vyprážané držky.

U Pánků


Víta Nejedlého - Praha, Jaroslav Hašek tu chodil na pivo a tu sa rozhodol vydávať humoristické články ako základ príbehov o Švejkovi.

--- NO COMMENT ---

U jelínku

U Jelínků


Charvátova 1 - Praha, Jaroslav Hašek tu chodil na pivo

--- NO COMMENT ---

U Kroužků


Milíčova 3 - Praha, Jaroslav Hašek tu chodil na pivo s Josefom Ladom

--- NO COMMENT ---

U Tábority


Praha, Jaroslav Hašek tu chodil na pivo s Josefom Ladom

--- NO COMMENT ---

U Blanických rytířů


Praha, Jaroslav Hašek tu chodil na pivo s Josefom Ladom

--- NO COMMENT ---

U Kamenáče


Praha, Jaroslav Hašek tu chodil na pivo a začal písať Švejka

--- NO COMMENT ---

U Brejšků


Spálená 49 - Praha, Táto hospoda sa spomína ked bol Švejk v base po atentáte na arcivojvodu Ferdinanda. Bol tam s ním jeden vezeň čo platil za srbských studentov v tejto hospode. Jaroslav Hašek tam pracoval za byt a stravu.

--- NO COMMENT ---

Montmartre


Řetezová - Praha, Táto hospoda sa spomína ked bol Švejk v base po atentáte na arcivojvodu Ferdinanda. Bol tam s ním jeden vezeň čo platil za srbských studentov v tejto hospode.

V Montmartre v Řetezovej je teraz galerie a kaviareň. Vyzerá to tam celkom pekne.

U Bansethů

U Bansethů


Táborská 389/49 - Praha, Švejk spomína ako isiel od Banzetů a nejaký pán ho omylom tresol po hlave.

--- NO COMMENT ---

U Vejvodů

U Vejvodů


Jilská 4 - Praha, Spomina sa okrajovo ked sa hovori o opitom feldkurátovi Katzovi, ktorý prechadzal okolo.

Výborná plzeňska hospoda, s dobrym pivom za dobru cenu v centre mesta. Jedlo maju dobre, hlavne buřty na čiernom pive. Zariadena je stýlovo. Je tam veľa stolov tak že sa miesto na sedenie večšinou nájde.

U mariánskeho obrazu

U Mariánského obrazu


roh Kubelíkova a Fibichova - Praha, Švejk spomína zlého psa od Mariánskeho obrazu ked hovorí poručíkovi Lukášovi aby nechodil so psom na Havlíčkove námestie. Lebo odtial bol ten pes ukradnutý.

Výborná hospoda, s dobrym tankovým plzeňským pivom za dobru cenu na žižkove. Jedlo maju dobre, hlavne škvarky boli vyborné.

U Staré paní

U staré pani


Michalská 9 - Praha, Švejk spomína ako sústružnikovi Matějů vyrazili u starej pani sánku.

Teraz je to luxusny hotel v centre mesta.

Černý pivovar

Černý pivovar


Karlovo náměstí - Praha, Švejk spomína nejakého Josefa Kalendu ako sa vzdaľoval od svojho domova a bral jednu hospodu za druhou vrátane Černého pivovaru.

--- NO COMMENT ---

U Montagů

U Montagů


Malostranské náměstí - Praha, Švejk spomína udenára Křenka ktorý isiel od Montagů domov podla planu Prahy a zablúdil.

--- NO COMMENT ---

Bendlovka


Sokolska - Praha, Švejk spomína ako dal v Bendlovke facku nejakému funebrákovi.

--- NO COMMENT ---

Stoletá


Zderaz - Praha, Stoletá kavarna sa spomína niekoľko krát. Švejk popisuje ako hrali karty v hospode za stoletou kavárnou a v banku sa nazbieralo niekoľko miliónov. Klampiar Vejvoda robil bankára a nevedel sa toho zbaviť, stále vyhrával. Až nakoniec zavolal policajtov a tí to konečne ukončili. Domovník z tejto kaviarne dlhoval do banku 800 000 korún.

Táto kaviareň pravdepodobne už neexistuje, alebo má iný názov. Aspoň sa mi ju nepodarilo na Zderaze nájsť.

V čubčím háji


Nekázanka - Praha, Švejk spomína nejakého Nechlebu, ktorý chcel zmeniť svoj život a byť dobrý.

Ta hospoda už neexistuje. Aspoň v nekázanke nie je.

U Suhů


Rybná - Praha, Švejk spomína nejakého klampiara Pimpra z Kozieho placku, ktorý tam chodil.

Už neexistuje.

U Dvořáků


Praha, Švejk spomína nejakého klampiara Pimpra z Kozieho placku, ktorý tam chodil.

Už neexistuje.

Port Artur


České Budejovice, jednoročák Materna hovoril Švejkovi ako tam chodil.

Už neexistuje.

Na kocourku


Protivín, keď bol Švejk na policajne stanici v Protivíne tak mu tam chodili pre jedlo a chlast.

--- NO COMMENT ---


Švejkové hospody na mape